TURKIYE
bilgi@mahallenindoktoru.com

2021 YKS ÖĞRENCİLERİNE TAVSİYELER#1

Sağlık!...Herkes için.

2020 MAYIS ,HAZİRAN,TEMMUZ ÜNİVERSİTE SINAVI İÇİN NE ANLAMA GELİYOR VE BEN NE YAPMALIYIM BU SÜREDE?

+EĞER BİR HEDEF BELİRLEDİYSENİZ ÜNİVERSİTE İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ 1 YIL SİZİN İÇİN PAHA BİÇİLEMEZ BİR ZAMANDIR.BENCE SİZ EĞER ŞİMDİ HAYALLERİNİZ İÇİN ÇABALAMAYA BAŞLARSANIZ HAYALLERİNİZDEKİ BÖLÜMÜ KAZANMAMANIZ İÇİN BİR NEDEN OLMAZ.BU SÜRE SİZİN İÇİN YETERLİDİR.AMA BU SÖZÜM ÇALIŞANLAR VE GERÇEKTEN BU ÖNÜMÜZDEKİ 1 YILDA ÇALIŞACAKLAR İÇİNDİ.EĞER DERS ÇALIŞMIYORSANIZ VE ÇALIŞMAYACAKSANIZ BU KOCAMAN SÜRE BİLE SİZE YETMEZ.

+ÇOK SEVDİĞİM BİR HOCAM BANA ŞÖYLE DEMİŞTİ:”HAYALLERİNDEKİ SENLE SENİN ARANDAKİ TEK ENGEL YİNE SENSİN.”

+TÜM SAMİMİYETİMLE YAZIYORUM EĞER SİZDE TÜM SAMİMİYETİNİZLE DERS ÇALIŞIRSANIZ ÖNÜNÜZDEKİ BU SÜRE SİZE YETECEKTİR.ONUN İÇİN TELAŞA KAPILMADAN KENDİNİZE BİR DERS ÇALIŞMA PROGRAMI HAZIRLAYIP İŞE KOYULUN.

PEKİ İYİ GÜZEL DERS ÇALIŞMA PROGRAMI HAZIRLA DİYİYORSUN DA BİZ NASIL BİR YOL İZLEYELİM?

+HANGİ SAATLER ARASINDA UYUYACAĞINIZI BELİRTMEK SİZİN İÇİN KABA BİR TASLAK ÇIKARMANIZA YARDIMCI OLACAKTIR.

+BEN YKS DERS ÇALIŞMA SÜRESİNCE SAAT EN GEÇ 24:00 DA YATMIŞ OLUYORDUM. SABAHTA EN GEÇ 7 GİBİ KALKIYORDUM.

+BAZI HAFTALAR HERHANGİ BİR DERSLERİMİN KÖTÜYE GİTTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMDE SAAT 05.00 GİBİ KALKIP O DERS İÇİN 2 SAATLİK ETÜT YAPMAYA ÇALIŞIYORDUM VE BİR HAFTA BOYUNCA SABAH O SAATLERDE SADECE O DERSİ ÇALIŞIYORDUM. GERÇEKTEN DE İŞE YARIYORDU O DERSİN NETLERİ HIZLA ARTIŞ GÖSTERİYORDU AMA BU YÖNTEMİ SADECE 1 DEFAYA MAHSUS YAPARSANIZ SONUÇ ALMA İHTİMALİNİZ DÜŞÜK.AMA BİR RUTİNE BAĞLARSANIZ NETLERİNİZDEKİ ARTIŞLARI GÖREBİLİRSİNİZ.

+BU OLMAZSA OLMAZ ÇALIŞMALAR NELER Mİ?

1.TYT PARAGRAF

2.TYT PROBLEMLER

3.GEOMETRİ(GEOMETRİNİZ ÇOK MÜKEMMEL OLABİLİR.AMA ŞUNU UNUTMAYIN GEOMETRİ ARTIK O BİLDİĞİMİZ KARELER ÜÇGENLER DEĞİL ADAM SANA DİREKT VERMİYOR BİR MASA ÖRTÜSÜYLE YA DA TARLA VERİYOR YANİ PROBLEMLEŞTİREREK SORUYOR BUNDAN DOLAYI SANKİ PROBLEM ÇÖZÜYORMUŞ GİBİ RUTİN OLARAK GEOMETRİ SORULARI ÇÖZÜLMELİ VE ÇALIŞILMALI)

4.AYT DE EN KORKTUĞUNUZ VE YAPAMADIĞINIZ VEYA YAPAMAYACAĞINIZI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ DERSİ BİR RUTİN HALİNDE ŞİMDİDEN BAŞLAYIN ÇALIŞMAYA(UNUTMAYIN ASIL SINAV AYT)

+BUNLAR DIŞINDA SİZDE BİRKAÇ RUTİNİNİZİ EKLEYEREK PROGRAMINIZA YERLEŞTİREBİLİRSİNİZ 🙂

+BEN SINAVA 1 YIL GİBİ BİR SÜRE VARKEN HOCALARIM ÖNCELİKLE 11. SINIF KONULARINI ÇOK İYİ ÇALIŞMAMI VE SONRA TYT VE AYT Yİ DÜŞÜNMEMİ SÖYLEMİŞLERDİ.ÇÜNKÜ EĞER ŞİMDİ 11. SINIF KONULARINI BİTİRMEDİYSENİZ İLERLEMEYE ÇALIŞTIKÇA 11. SINIF KONULARI SİZE AYAK BAĞI OLACAK.AMA EĞER 11.SINIF KONULARINI BİTİRİRSENİZ HEM ÇOK İYİ BİR AYT TEMELİNİZ OLACAK VE HEM DE KENDİNİZE GÜVENİNİZ KATBEKAT ARTACAK.

+EĞER 11. SINIF KONULARINA TAM OLARAK ODAKLANAMAMIŞ VE BİTİRMEMİŞSENİZ KENDİNİZE BELLİ BİR SÜRE TANIYABİLİRSİNİZ (MESELA 3-4 HAFTA VEYA EN FAZLA 6-7 HAFTA GİBİ)BU SÜRE İÇERİSİNDE SADECE 11. SINIF KONULARINI DEĞİL 2. MADDEDE BAHSETTİĞİM RUTİNLERİ DE ÇALIŞMALISINIZ .EĞER SADECE 11. SINIF KONULARINI ÇALIŞIRSANIZ BU SEFER ÇEVRENİZDEKİLERİN TYT ÇALIŞMASI VE SİZİN HALA TYT ADINA BİR ŞEY YAPAMAMANIZ SİZİN MOTİVASYONUNUZU AZALTACAK .ÇALIŞTIĞINIZ KONULARDAN DA BİR ŞEYLER ANLAMAMAYA BAŞLIYACAKSINIZ AMA DEDİĞİM GİBİ HEM RUTİNLERİ HEM DE 11. SINIF KONULARINIA ÇALIŞIRSANIZ BU SİZİN YARARINIZA OLACAKTIR.HEM SAĞLAM BİR TYT TEMELİNİZ HEM DE ULTRA SÜPER BİR AYT TEMELİNİZ OLACAKTIR. SONRAKİ AYLARDA DA HEM TYT HEMDE AYT ÇALIŞARAK ÇALIŞMA TEMELİNİZİN ÜSTÜNE KOYA KOYA İLERLEYEBİLİRSİNİZ.

+EĞER 11. SINIF KONULARINI BİTİRMİŞSENİZ RUTİN ÇALIŞMALARLA BİRLİKTE KENDİNİZE TYT KONULARI YOĞUNLUKTA OLACAK ŞEKİLDE KONULARINIZI PROGRAMINIZA EKLEYEBİLİRSİNİZ VE AYT KONULARINI DA SİZİ ŞİMDİLİK YORMAYACAK ŞEKİLDE EKLEYEBİLİRSİNİZ.

+UNUTMAYIN SİZİN ÖNÜNÜZDE UZUN BİR YKS MARATON KOŞUSU VAR.EĞER ŞİMDİ KENDİNİZE ÇOK YÜKLENİP YORULURSANIZ ÇOK ÇABUK PES EDERSİNİZ. BUNDAN DOLAYI KENDİNİZE 1 GÜNÜNÜZÜ YA DA BİR GÜNÜN BELİRLİ BİR SAAT DİLİMİNİ DİNLENME VE O HAFTAKİ PROGRAMINIZI HAZIRLAMAK İÇİN AYIRIRSANIZ HEM DİNLENMİŞ DİNÇ BİR ŞEKİLDE HAFTAYA BAŞLARSINIZ HEM DE MOTİVE OLMUŞ OLURSUNUZ.

+BEN SINAVA 1 YIL KALA BAŞLARDA PAZAR GÜNÜNÜ AİLEME ,KENDİME VE PROGRAMIMA AYIRMIŞTIM.SONRASINDA 12. SINIFIN BAŞLARINA DOĞRU(SINAVA SON 7-9 AY KALA) PAZAR GÜNÜNÜN SADECE SABAHINI DİNLENMEYE AYIRDIM. BU BENİ HEM YIPRATMIYOR HEM DE BU YKS SÜRECİNİ SAĞLIKLI SÜRDÜRMEMİ SAĞLAMIŞTI.

UMARIM YARARLI BİR YAZI OLMUŞTUR.:)

İYİ ÇALIŞMALAR:)

:)YAZIMIN DEVAMI GELECEKTİR+BUNDAN DOLAYI LÜTFEN TAKİPTE KALIN:)

(NOT:YAZIMIN EKSİK NOTALARINI BANA INSTAGRAM VE WEB SAYFAM ÜZERİNDEN İLETEBİLİR VE MERAK ETTİKLERİNİZİ SORABİLİRSİNİZ.

buttons –>

buttons –>

 

Bir cevap

  1. mavi dedi ki:

    Harika bir içerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir